| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $9M | $8M | 26.9% | 41.5% |
| Op. Income | $4M | $4M | $3M | 9.0% | 19.6% |
| Gross Margin | 88.3% | 89.1% | 85.4% | -0.8pp | 2.9pp |
| Net Margin | 23.4% | 28.4% | 31.6% | -5.0pp | -8.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $0.33 | $0.36 | 3.0% | -5.6% |
| Free Cash Flow | $2M | $5M | — | -64.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $912.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $255.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $912.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $255.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $255.0K |
| Stock-Based Compensation | -$225.0K |
| Deferred Income Tax | $119.0K |
| Other Non-Cash Items | -$347.0K |
| Change in Working Capital | -$587.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$293.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$11.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $12M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $33M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $105M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $670M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $740M |
| TOTAL ASSETS | $845M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $685M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $685M |
| Long-Term Debt | $49M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $63M |
| TOTAL LIABILITIES | $747M |
| Common Stock | $74.0K |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | $85M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $98M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $98M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $845M |
| Total Debt | $49M |
| Net Debt | -$20M |