| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | $38M | $48M | 17.8% | -5.8% |
| Op. Income | -$16.3K | $57.0K | $6M | -128.5% | -100.3% |
| Gross Margin | 3.4% | 8.4% | 13.3% | -5.0pp | -9.9pp |
| Net Margin | 0.6% | 1.8% | 10.3% | -1.2pp | -9.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.02 | $0.12 | -61.6% | -94.8% |
| Free Cash Flow | -$3M | $327.4K | $1M | -1040.5% | -335.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $948.2K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$480.4K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | -$16.3K |
| Interest Income | $164.8K |
| Interest Expense | $57.8K |
| Other Income/Expenses | $407.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $391.3K |
| Income Tax Expense | $131.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $259.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $259.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $259.4K |
| D&A | $552.3K |
| EBIT | -$614.3K |
| EBITDA | -$62.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $259.4K |
| Depreciation & Amortization | $561.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $65.9K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$951.7K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$629.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$559.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $198.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $38M |
| PP&E (Net) | $123M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $92.7K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $129M |
| TOTAL ASSETS | $167M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $276.5K |
| Other Current Liabilities | $52.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $95M |
| TOTAL LIABILITIES | $128M |
| Common Stock | $416 |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | $24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $167M |
| Total Debt | $118M |
| Net Debt | $110M |