| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | $42M | $30M | -8.5% | 27.6% |
| Op. Income | $57.0K | $5M | $3M | -98.8% | -98.2% |
| Gross Margin | 8.4% | 18.1% | 20.8% | -9.7pp | -12.4pp |
| Net Margin | 1.8% | 8.9% | 7.2% | -7.1pp | -5.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.09 | $0.05 | -81.8% | -68.7% |
| Free Cash Flow | $327.4K | -$1M | $4M | 124.4% | -92.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $406.9K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $57.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13.4K |
| Other Income/Expenses | $901.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $958.1K |
| Income Tax Expense | $275.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $682.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $682.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $682.2K |
| D&A | $534.0K |
| EBIT | $969.1K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $406.9K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $57.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13.4K |
| Other Income/Expenses | $901.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $958.1K |
| Income Tax Expense | $275.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $682.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $682.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $682.2K |
| D&A | $534.0K |
| EBIT | $969.1K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $682.2K |
| Depreciation & Amortization | $534.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $75.3K |
| Other Non-Cash Items | $507.3K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $459.5K |
| Capital Expenditure | -$132.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$600.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$732.0K |
| Net Debt Issuance | -$163.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$734.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$696.6K |
| FREE CASH FLOW | $327.4K |
| Net Change in Cash | -$969.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $40M |
| PP&E (Net) | $130M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $101.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $130M |
| TOTAL ASSETS | $171M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $236.3K |
| Other Current Liabilities | $325.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $101M |
| TOTAL LIABILITIES | $137M |
| Common Stock | $400 |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | $24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $171M |
| Total Debt | $124M |
| Net Debt | $120M |