| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $311.5K | $270.9K | — | 15.0% | — |
| Op. Income | -$1M | -$911.5K | — | -15.2% | — |
| Gross Margin | 73.7% | 58.5% | — | 15.2pp | — |
| Net Margin | 1594.0% | -515.7% | — | 2109.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.14 | — | 7.1% | — |
| Free Cash Flow | -$1M | -$649.9K | — | -73.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $311.5K |
| Cost of Revenue | $82.0K |
| GROSS PROFIT | $229.5K |
| R&D Expenses | $201.6K |
| Selling & Marketing | $6.2K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $1.2K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $1.2K |
| Stock-Based Compensation | $531.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | -$297.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$134.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $47.5K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$86.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $508.8K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$703.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $100.0K |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $10.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10.0K |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $42.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $498.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $544.1K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $544.1K |
| Common Stock | $13.8K |
| Additional Paid-In Capital | $162M |
| Retained Earnings | -$153M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$1M |