| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $1M | — | 39.5% |
| Op. Income | -$5M | — | -$17M | — | 72.8% |
| Gross Margin | 74.8% | — | 77.9% | — | -3.1pp |
| Net Margin | -936.9% | — | -1322.8% | — | 385.9pp |
| EPS (Diluted) | $-2.13 | — | $-2.65 | — | 19.6% |
| Free Cash Flow | -$782.2K | — | -$5M | — | 83.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $426.4K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $611.8K |
| Selling & Marketing | $78.2K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $4.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $4.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $427.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$776.8K |
| Capital Expenditure | -$5.4K |
| Acquisitions (Net) | $9M |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $585.6K |
| Other Investing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$630.8K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$782.2K |
| Net Change in Cash | $745.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $11.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $76.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $213.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $586.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $586.4K |
| Common Stock | $13.1K |
| Additional Paid-In Capital | $161M |
| Retained Earnings | -$151M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$2M |