| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | $4M | 30.3% | 13.5% |
| Op. Income | -$79.5K | -$250.8K | -$4.1K | 68.3% | -1817.7% |
| Gross Margin | 24.5% | 18.8% | 29.3% | 5.7pp | -4.9pp |
| Net Margin | -5.8% | -4.6% | -2.6% | -1.2pp | -3.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.02 | $-0.01 | -65.5% | -161.5% |
| Free Cash Flow | $203.8K | -$581.3K | $11.3K | 135.1% | 1695.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $979.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $667.8K |
| SG&A Expenses | $667.8K |
| Other Expenses | $391.1K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$79.5K |
| Interest Income | $1.8K |
| Interest Expense | $24.4K |
| Other Income/Expenses | -$206.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$285.7K |
| Income Tax Expense | -$52.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$233.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$233.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$233.7K |
| D&A | $192.5K |
| EBIT | -$261.4K |
| EBITDA | -$68.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$233.7K |
| Depreciation & Amortization | $192.5K |
| Stock-Based Compensation | $41.4K |
| Deferred Income Tax | -$52.0K |
| Other Non-Cash Items | $9.2K |
| Change in Working Capital | $405.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $362.5K |
| Capital Expenditure | -$158.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$64.8K |
| Sales/Maturities of Investments | $116.4K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$107.1K |
| Net Debt Issuance | -$44.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$44.9K |
| FREE CASH FLOW | $203.8K |
| Net Change in Cash | $210.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $35.4K |
| Inventory | $191.2K |
| Other Current Assets | $258.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $671.2K |
| Intangible Assets | $411.7K |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $143.0K |
| Other Non-Current Assets | $50.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $639.2K |
| Short-Term Debt | $164.9K |
| Deferred Revenue | $11.4K |
| Other Current Liabilities | $85.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $12.5K |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | -$356.8K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$1M |