| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $2M | 3.1% | 48.1% |
| Op. Income | -$250.8K | -$484.9K | $88.9K | 48.3% | -382.0% |
| Gross Margin | 18.8% | 25.5% | 35.9% | -6.7pp | -17.1pp |
| Net Margin | -4.6% | -11.3% | 2.1% | 6.7pp | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.05 | $0.01 | 56.8% | -442.4% |
| Free Cash Flow | -$581.3K | -$401.4K | $327.2K | -44.8% | -277.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $577.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $783.0K |
| SG&A Expenses | $783.0K |
| Other Expenses | $45.4K |
| Operating Expenses | $828.5K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$250.8K |
| Interest Income | $89.0K |
| Interest Expense | $25.5K |
| Other Income/Expenses | $79.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$171.8K |
| Income Tax Expense | -$30.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$141.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$141.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$141.8K |
| D&A | $163.5K |
| EBIT | -$146.3K |
| EBITDA | $17.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$141.8K |
| Depreciation & Amortization | $163.5K |
| Stock-Based Compensation | $35.9K |
| Deferred Income Tax | -$30.0K |
| Other Non-Cash Items | -$352.2K |
| Change in Working Capital | -$149.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$474.3K |
| Capital Expenditure | -$107.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | $496.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$250.2K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$581.3K |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $14.6K |
| Inventory | $173.0K |
| Other Current Assets | $258.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $671.2K |
| Intangible Assets | $439.3K |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $141.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $400.7K |
| Short-Term Debt | $166.2K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $12.5K |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | -$356.8K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$946.3K |