| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $28M | $17M | 9.9% | 77.6% |
| Op. Income | $13M | $13M | $9M | 2.8% | 38.7% |
| Gross Margin | 65.8% | 72.0% | 93.7% | -6.2pp | -27.9pp |
| Net Margin | 31.6% | 34.2% | 40.4% | -2.6pp | -8.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.05 | $1.04 | $0.76 | 1.0% | 38.2% |
| Free Cash Flow | $5M | $13M | $13M | -65.9% | -63.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $52.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $30M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $324.0K |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $52.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $30M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $324.0K |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $324.0K |
| Stock-Based Compensation | $621.0K |
| Deferred Income Tax | -$144.0K |
| Other Non-Cash Items | $700.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$23.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $17M |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $207M |
| Short-Term Investments | $170M |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $395M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $1.3B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $92.0K |
| Additional Paid-In Capital | $96M |
| Retained Earnings | $74M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $162M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $162M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$207M |