| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | $33M | $33M | -2.0% | -3.6% |
| Op. Income | $13M | $14M | $12M | -9.2% | 6.5% |
| Gross Margin | 99.6% | 99.0% | 90.6% | 0.5pp | 9.0pp |
| Net Margin | 29.9% | 32.3% | 26.9% | -2.4pp | 3.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.63 | $0.69 | $0.58 | -8.7% | 8.6% |
| Free Cash Flow | -$26M | $57M | $12M | -145.5% | -320.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $131.0K |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $539.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $28M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $905.0K |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $131.0K |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $539.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $28M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $905.0K |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $905.0K |
| Stock-Based Compensation | $314.0K |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $211.0K |
| Change in Working Capital | -$40M |
| OPERATING CASH FLOW | -$26M |
| Capital Expenditure | -$26.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$290M |
| Sales/Maturities of Investments | $32M |
| Other Investing Activities | $152M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$106M |
| Net Debt Issuance | $100M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$125M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$33M |
| FREE CASH FLOW | -$26M |
| Net Change in Cash | -$165M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $258M |
| Short-Term Investments | $973M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $2.0B |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $82M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $107M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.9B |
| Long-Term Debt | $84M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $120M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.0B |
| Common Stock | $113M |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | $234M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $362M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $362M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $191M |
| Net Debt | -$66M |