| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $49M | $47M | $46M | 3.7% | 6.4% |
| Op. Income | $14M | $13M | $13M | 12.3% | 5.8% |
| Gross Margin | 71.0% | 73.8% | 72.8% | -2.8pp | -1.8pp |
| Net Margin | 20.9% | 19.7% | 21.5% | 1.2pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.71 | $0.64 | $0.67 | 10.9% | 6.0% |
| Free Cash Flow | $202.0K | $7M | $15M | -96.9% | -98.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $338.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $43M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $742.0K |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $338.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $43M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $742.0K |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $742.0K |
| Stock-Based Compensation | $521.0K |
| Deferred Income Tax | -$152.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $620.0K |
| Capital Expenditure | -$418.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $59M |
| Other Investing Activities | -$80M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$50M |
| Net Debt Issuance | $26M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $95M |
| NET CASH FROM FINANCING | $115M |
| FREE CASH FLOW | $202.0K |
| Net Change in Cash | $65M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $184M |
| Short-Term Investments | $717M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $901M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $961.0K |
| Long-Term Investments | $2.5B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $210M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.8B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $148M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.1B |
| Long-Term Debt | $165M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $76M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $241M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.3B |
| Common Stock | $108M |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | $267M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$31M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $350M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $350M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $313M |
| Net Debt | $129M |