| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $10M | $9M | 2.8% | 6.6% |
| Op. Income | -$2M | -$154.3K | $3M | -1018.3% | -165.5% |
| Gross Margin | 32.7% | 36.6% | 66.5% | -3.9pp | -33.8pp |
| Net Margin | -12.0% | -0.3% | 20.6% | -11.7pp | -32.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.00 | $0.14 | -4090.9% | -165.9% |
| Free Cash Flow | -$277.7K | -$34.1K | $2M | -714.3% | -116.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $95.7K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$548.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $128.3K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $128.3K |
| Stock-Based Compensation | $280.2K |
| Deferred Income Tax | -$512.8K |
| Other Non-Cash Items | -$137.5K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$224.3K |
| Capital Expenditure | -$53.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $32M |
| Common Stock Repurchased | -$744.6K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$277.7K |
| Net Change in Cash | -$47.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $54M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $83M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $206.1K |
| Long-Term Investments | $802M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $46M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $856M |
| TOTAL ASSETS | $939M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $38M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $625M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $663M |
| Long-Term Debt | $130M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $139M |
| TOTAL LIABILITIES | $802M |
| Common Stock | $132.8K |
| Additional Paid-In Capital | $56M |
| Retained Earnings | $92M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | -$5M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $137M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $137M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $939M |
| Total Debt | $168M |
| Net Debt | $143M |