| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $11M | $10M | 1.6% | 14.3% |
| Op. Income | -$620.2K | -$713.9K | -$154.3K | 13.1% | -301.9% |
| Gross Margin | 27.3% | 27.9% | 36.6% | -0.7pp | -9.3pp |
| Net Margin | -3.4% | -4.0% | -0.3% | 0.7pp | -3.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.03 | $-0.00 | 14.5% | -1213.6% |
| Free Cash Flow | -$330.9K | $1M | -$34.1K | -123.4% | -870.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $85.8K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$620.2K |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$620.2K |
| Income Tax Expense | -$253.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$367.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$367.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$367.0K |
| D&A | $168.1K |
| EBIT | -$620.2K |
| EBITDA | -$452.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$367.0K |
| Depreciation & Amortization | $168.1K |
| Stock-Based Compensation | $244.0K |
| Deferred Income Tax | -$641.3K |
| Other Non-Cash Items | -$80.1K |
| Change in Working Capital | $388.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$287.9K |
| Capital Expenditure | -$43.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $862.5K |
| Net Debt Issuance | $23M |
| Common Stock Repurchased | -$415.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$330.9K |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $109M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $134M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $165.5K |
| Long-Term Investments | $789M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $845M |
| TOTAL ASSETS | $979M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $54M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $629M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $683M |
| Long-Term Debt | $149M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $159M |
| TOTAL LIABILITIES | $842M |
| Common Stock | $130.9K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | $91M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | -$5M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $137M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $137M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $979M |
| Total Debt | $203M |
| Net Debt | $182M |