| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $10M | $9M | 5.2% | 11.4% |
| Op. Income | -$727.8K | -$2M | $1M | 57.8% | -156.4% |
| Gross Margin | 28.1% | 32.7% | 51.7% | -4.6pp | -23.6pp |
| Net Margin | -4.3% | -12.0% | 10.7% | 7.7pp | -14.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.09 | $0.08 | 62.8% | -142.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$277.7K | $1M | -1033.1% | -380.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $110.1K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$727.8K |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$727.8K |
| Income Tax Expense | -$286.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$441.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$441.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$441.0K |
| D&A | $96.2K |
| EBIT | -$727.8K |
| EBITDA | -$631.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$441.0K |
| Depreciation & Amortization | $96.2K |
| Stock-Based Compensation | $284.8K |
| Deferred Income Tax | -$546.5K |
| Other Non-Cash Items | -$115.4K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$266.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$45M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | -$18M |
| Common Stock Repurchased | -$269.7K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $40M |
| NET CASH FROM FINANCING | $22M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $102M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $121M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $192.1K |
| Long-Term Investments | $785M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $840M |
| TOTAL ASSETS | $961M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $666M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $694M |
| Long-Term Debt | $121M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $130M |
| TOTAL LIABILITIES | $824M |
| Common Stock | $132.5K |
| Additional Paid-In Capital | $56M |
| Retained Earnings | $92M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | -$5M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $136M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $136M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $961M |
| Total Debt | $149M |
| Net Debt | $135M |