| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $7M | — | -0.3% | — |
| Op. Income | $399.0K | $2M | — | -74.3% | — |
| Gross Margin | 75.1% | 88.6% | — | -13.6pp | — |
| Net Margin | 4.4% | 15.9% | — | -11.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.22 | — | -71.1% | — |
| Free Cash Flow | -$1M | $2M | — | -155.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $188.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $399.0K |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $636.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $399.0K |
| Income Tax Expense | $106.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $293.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $293.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $293.0K |
| D&A | $188.0K |
| EBIT | $399.0K |
| EBITDA | $587.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $188.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $399.0K |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $636.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $399.0K |
| Income Tax Expense | $106.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $293.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $293.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $293.0K |
| D&A | $188.0K |
| EBIT | $399.0K |
| EBITDA | $587.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $293.0K |
| Depreciation & Amortization | $188.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$421.0K |
| Change in Working Capital | -$460.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$400.0K |
| Capital Expenditure | -$955.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$263.0K |
| Other Financing Activities | $16M |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $41M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $60M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $176.0K |
| Long-Term Investments | $471M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $514M |
| TOTAL ASSETS | $574M |
| Account Payables | $88.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $523M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $523M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $525M |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $31M |
| Retained Earnings | $10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $49M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $49M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $574M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$17M |