| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $14M | $12M | 0.7% | 14.1% |
| Op. Income | $3M | $2M | $2M | 32.7% | 10.2% |
| Gross Margin | 77.9% | 76.0% | 86.6% | 1.9pp | -8.7pp |
| Net Margin | 16.0% | 15.6% | 16.6% | 0.5pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.48 | $0.46 | $0.43 | 4.3% | 11.6% |
| Free Cash Flow | -$2M | $3M | $5M | -149.9% | -136.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $30.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $535.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $484.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $30.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $535.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $484.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $484.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $86.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$479.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | $707.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $124.0K |
| Net Debt Issuance | -$242.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$453.0K |
| Other Financing Activities | $15M |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $215M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $243M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $609M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $105M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $742M |
| TOTAL ASSETS | $985M |
| Account Payables | $522.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $893M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $894M |
| Long-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $924M |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $35M |
| Retained Earnings | $38M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$23M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $60M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $60M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $985M |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | -$6M |