| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | — | $20M | — | 20.4% |
| Op. Income | -$1M | — | -$638.0K | — | -109.6% |
| Gross Margin | 43.1% | — | 52.1% | — | -9.0pp |
| Net Margin | -2.7% | — | 1.1% | — | -3.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | — | $0.06 | — | -410.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$176.0K | — | -1037.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $290.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $21M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$695.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$642.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$642.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$642.0K |
| D&A | $867.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$470.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$642.0K |
| Depreciation & Amortization | $867.0K |
| Stock-Based Compensation | $5.0K |
| Deferred Income Tax | -$536.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$79M |
| Sales/Maturities of Investments | $35M |
| Other Investing Activities | -$48M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$96M |
| Net Debt Issuance | $6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $104M |
| NET CASH FROM FINANCING | $110M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $379M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $425M |
| TOTAL ASSETS | $438M |
| Account Payables | $200.0K |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $376M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $387M |
| Long-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $274.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $414M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $21M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$502.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $24M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $24M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $438M |
| Total Debt | $38M |
| Net Debt | $28M |