| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $352M | $366M | $313M | -3.9% | 12.4% |
| Op. Income | $44M | $52M | $50M | -15.8% | -11.9% |
| Gross Margin | 36.7% | 37.7% | 37.8% | -1.0pp | -1.1pp |
| Net Margin | 9.1% | 10.7% | 12.1% | -1.6pp | -3.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.06 | $1.29 | $1.25 | -17.8% | -15.2% |
| Free Cash Flow | -$68M | -$47M | -$11M | -45.9% | -538.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $352M |
| Cost of Revenue | $222M |
| GROSS PROFIT | $129M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $307M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $352M |
| Cost of Revenue | $222M |
| GROSS PROFIT | $129M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $307M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$96.0K |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | -$91M |
| OPERATING CASH FLOW | -$36M |
| Capital Expenditure | -$32M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | $72M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$93.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $72M |
| FREE CASH FLOW | -$68M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $641M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $715M |
| PP&E (Net) | $506M |
| Goodwill | $198M |
| Intangible Assets | $61M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $771M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $171M |
| Short-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $481M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $331M |
| TOTAL LIABILITIES | $812M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $206M |
| Retained Earnings | $477M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $674M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $674M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $493M |
| Net Debt | $474M |