| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $366M | $383M | $306M | -4.6% | 19.4% |
| Op. Income | $52M | $62M | $54M | -16.0% | -2.3% |
| Gross Margin | 37.7% | 38.8% | 38.0% | -1.2pp | -0.3pp |
| Net Margin | 10.7% | 11.7% | 13.3% | -0.9pp | -2.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.29 | $1.47 | $1.35 | -12.2% | -4.4% |
| Free Cash Flow | -$47M | -$122M | $37M | 61.9% | -225.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $366M |
| Cost of Revenue | $228M |
| GROSS PROFIT | $138M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | -$273.0K |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $313M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $725.0K |
| Other Income/Expenses | -$998.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $71M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $366M |
| Cost of Revenue | $228M |
| GROSS PROFIT | $138M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | -$273.0K |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $313M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $725.0K |
| Other Income/Expenses | -$998.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $71M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $39M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$91M |
| OPERATING CASH FLOW | -$26M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | $46M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $42M |
| FREE CASH FLOW | -$47M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $534M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $617M |
| PP&E (Net) | $442M |
| Goodwill | $198M |
| Intangible Assets | $61M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $704M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $152M |
| Short-Term Debt | $75M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $391M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $291M |
| TOTAL LIABILITIES | $682M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $204M |
| Retained Earnings | $445M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $640M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $640M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $380M |
| Net Debt | $364M |