| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $110M | $120M | $135M | -8.2% | -18.4% |
| Op. Income | -$9M | -$11M | -$24M | 12.4% | 60.8% |
| Gross Margin | 69.3% | 67.7% | 61.3% | 1.6pp | 8.0pp |
| Net Margin | -9.9% | -11.8% | -19.1% | 2.0pp | 9.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.59 | $-2.10 | $-4.10 | 24.3% | 61.2% |
| Free Cash Flow | -$2M | $7M | -$8M | -129.2% | 73.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $110M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $56M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $69M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $120M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $67.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | $377.0K |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $4.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$925.0K |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $148.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $24M |
| Other Current Assets | $37M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $103M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $85M |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $142M |
| TOTAL ASSETS | $245M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $92M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $147M |
| Long-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $178M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $664M |
| Retained Earnings | -$597M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $11.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $67M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $67M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $245M |
| Total Debt | $27M |
| Net Debt | -$6M |