| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $527M | — | $692M | — | -23.9% |
| Op. Income | -$141M | — | -$203M | — | 30.6% |
| Gross Margin | 61.3% | — | 53.4% | — | 7.9pp |
| Net Margin | -29.0% | — | -28.1% | — | -0.9pp |
| EPS (Diluted) | $-24.47 | — | $-31.50 | — | 22.3% |
| Free Cash Flow | -$29M | — | -$74M | — | 60.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $527M |
| Cost of Revenue | $204M |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $74M |
| Selling & Marketing | $282M |
| General & Administrative | $58M |
| SG&A Expenses | $340M |
| Other Expenses | $50M |
| Operating Expenses | $464M |
| Cost & Expenses | $668M |
| OPERATING INCOME | -$141M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$153M |
| Income Tax Expense | $37.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$153M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$153M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$153M |
| D&A | $63M |
| EBIT | -$144M |
| EBITDA | -$80M |
| EPS | -$24 |
| EPS Diluted | -$24 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$153M |
| Depreciation & Amortization | $63M |
| Stock-Based Compensation | $24M |
| Deferred Income Tax | -$191.0K |
| Other Non-Cash Items | $64M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$17M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | -$47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $25M |
| Other Current Assets | $42M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $119M |
| PP&E (Net) | $48M |
| Goodwill | $85M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | -$1M |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $158M |
| TOTAL ASSETS | $277M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $97M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $165M |
| Long-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $10.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $194M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $655M |
| Retained Earnings | -$572M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$23.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $83M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $83M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $277M |
| Total Debt | $33M |
| Net Debt | -$490.0K |