| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $75.0K | — | $73.0K | — | 2.7% |
| Op. Income | -$19M | — | -$18M | — | -6.9% |
| Gross Margin | -408.0% | — | 87.7% | — | -495.7pp |
| Net Margin | -26082.7% | — | -24942.5% | — | -1140.2pp |
| EPS (Diluted) | $-14.12 | — | $-19.31 | — | 26.9% |
| Free Cash Flow | -$18M | — | -$16M | — | -13.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75.0K |
| Cost of Revenue | $381.0K |
| GROSS PROFIT | -$306.0K |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $33.0K |
| Other Income/Expenses | -$481.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $381.0K |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$14 |
| EPS Diluted | -$14 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $381.0K |
| Stock-Based Compensation | $452.0K |
| Deferred Income Tax | -$714.0K |
| Other Non-Cash Items | $717.0K |
| Change in Working Capital | $714.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$1.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $55.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $613.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $122.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $735.0K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $284.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $169M |
| Retained Earnings | -$168M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$830.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $202.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $202.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $559.0K |
| Net Debt | -$2M |