| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $727.3K | — | $390.0K | — | 86.5% |
| Op. Income | -$10M | — | -$6M | — | -76.5% |
| Gross Margin | 96.3% | — | 67.7% | — | 28.6pp |
| Net Margin | -1064.7% | — | -1177.1% | — | 112.4pp |
| EPS (Diluted) | $-218.35 | — | $-517.91 | — | 57.8% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | -$7M | — | -9.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $727.3K |
| Cost of Revenue | $26.9K |
| GROSS PROFIT | $700.4K |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$218 |
| EPS Diluted | -$218 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $817.3K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$339.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$339.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$224.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $35.0K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $82.8K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $255.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $306.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $306.8K |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $511.4K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $695.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $87M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$73M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$15M |