| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$28M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 69.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | -130.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-26.43 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$17M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $87.5K |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | -$28M |
| Interest Income | $459.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $530.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | $61.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$28M |
| EBITDA | -$23M |
| EPS | -$26 |
| EPS Diluted | -$26 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$884.9K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$593.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$593.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4.7K |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $17M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $166M |
| PP&E (Net) | $38M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $248.5K |
| Long-Term Investments | $87.5K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $41M |
| TOTAL ASSETS | $207M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $23M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $52M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $664.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $54M |
| Common Stock | $20.2K |
| Additional Paid-In Capital | $681M |
| Retained Earnings | -$495M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | -$25M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $153M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $153M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $207M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$110M |