| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $79M | — | $82M | — | -4.6% |
| Op. Income | -$98M | — | -$143M | — | 31.7% |
| Gross Margin | 67.6% | — | 67.5% | — | 0.1pp |
| Net Margin | -121.6% | — | -172.4% | — | 50.8pp |
| EPS (Diluted) | $-9.33 | — | $-13.66 | — | 31.7% |
| Free Cash Flow | -$39M | — | -$76M | — | 48.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $79M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $51M |
| Selling & Marketing | $36M |
| General & Administrative | $64M |
| SG&A Expenses | $100M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $151M |
| Cost & Expenses | $176M |
| OPERATING INCOME | -$98M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$95M |
| Income Tax Expense | $348.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$96M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$96M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$96M |
| D&A | $19M |
| EBIT | -$95M |
| EBITDA | -$76M |
| EPS | -$9 |
| EPS Diluted | -$9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$96M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $38M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$37M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$174.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$39M |
| Net Change in Cash | -$45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $90M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $129M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $140.9K |
| Long-Term Investments | $49.2K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $23M |
| TOTAL ASSETS | $152M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $662.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $40M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $709M |
| Retained Earnings | -$563M |
| Treasury Stock | -$10M |
| Accum. Other Comp. Income | -$24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $112M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $112M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $152M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$88M |