| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $9M | $9M | -11.4% | -10.3% |
| Op. Income | -$17M | -$31M | -$38M | 45.3% | 55.0% |
| Gross Margin | 33.3% | 32.2% | 26.6% | 1.1pp | 6.6pp |
| Net Margin | -208.8% | -358.3% | -449.2% | 149.6pp | 240.5pp |
| EPS (Diluted) | $-14.40 | $-35.75 | $-4447.20 | 59.7% | 99.7% |
| Free Cash Flow | -$22M | -$28M | -$37M | 20.1% | 39.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $457.0K |
| Interest Expense | $74.0K |
| Other Income/Expenses | $820.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $26.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$14 |
| EPS Diluted | -$14 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$77.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$41M |
| Sales/Maturities of Investments | $70M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $29M |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$534.0K |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $19M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $61M |
| PP&E (Net) | $32M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $30M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $69M |
| TOTAL ASSETS | $129M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $37M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $272.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $49M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $709M |
| Retained Earnings | -$629M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $80M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $80M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $129M |
| Total Debt | $28M |
| Net Debt | $17M |