| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $11M | $7M | -18.2% | 18.3% |
| Op. Income | -$31M | -$20M | -$38M | -55.4% | 17.8% |
| Gross Margin | 32.2% | 22.7% | 27.9% | 9.5pp | 4.3pp |
| Net Margin | -358.3% | -409.4% | -500.7% | 51.1pp | 142.3pp |
| EPS (Diluted) | $-35.75 | $-3970.20 | $-4428.00 | 99.1% | 99.2% |
| Free Cash Flow | -$28M | -$31M | -$33M | 7.8% | 14.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | -$31M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $122.0K |
| Other Income/Expenses | -$317.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | -$18.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$31M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$27M |
| EBITDA | -$24M |
| EPS | -$36 |
| EPS Diluted | -$36 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$31M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$28M |
| Capital Expenditure | -$26.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$111M |
| Sales/Maturities of Investments | $158M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $48M |
| Net Debt Issuance | -$37M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$386.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22M |
| FREE CASH FLOW | -$28M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $37M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $86M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $32M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $72M |
| TOTAL ASSETS | $158M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $59M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $138.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $75M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $695M |
| Retained Earnings | -$613M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$16.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $83M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $83M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $158M |
| Total Debt | $38M |
| Net Debt | $22M |