| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | $4M | $36M | 945.6% | 4.9% |
| Op. Income | $7M | -$34M | $7M | 120.3% | 1.1% |
| Gross Margin | 69.1% | -366.1% | 69.7% | 435.3pp | -0.5pp |
| Net Margin | 11.9% | -598.3% | 14.5% | 610.2pp | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.28 | $-1.36 | $0.33 | 120.6% | -15.2% |
| Free Cash Flow | $10M | $3M | $13M | 190.8% | -27.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $178.0K |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $36M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $599.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $178.0K |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $36M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $599.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $599.0K |
| Stock-Based Compensation | $670.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $56.0K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$106.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$114M |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$99M |
| Net Debt Issuance | -$37.0K |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $95M |
| NET CASH FROM FINANCING | $87M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $229M |
| Short-Term Investments | $105M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $335M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $73M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $3.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $145M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.5B |
| TOTAL ASSETS | $3.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $46M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.4B |
| Common Stock | $215M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $248M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $437M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $437M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.8B |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | -$207M |