| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $8M | $1M | -30.8% | 403.0% |
| Op. Income | -$2M | -$107.5K | -$2M | -1533.8% | -16.6% |
| Gross Margin | 11.7% | 21.8% | -0.8% | -10.1pp | 12.6pp |
| Net Margin | -33.2% | -1.4% | -141.8% | -31.8pp | 108.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.01 | $-0.12 | -1628.4% | -16.7% |
| Free Cash Flow | -$4M | $2M | -$1M | -283.0% | -296.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $621.4K |
| R&D Expenses | $297.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $6.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $9.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | -$44 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $302.9K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $302.9K |
| Stock-Based Compensation | $300.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$172.8K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$24.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$84.6K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $38.2K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $773.8K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $447 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $170.0K |
| Long-Term Investments | $165.3K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $95.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $736.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $51.0K |
| Other Current Liabilities | $282 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $284 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | -$35M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$73.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$5M |