| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $2M | $5M | -9.5% | -68.1% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$1M | 19.5% | -47.5% |
| Gross Margin | 23.7% | -3.4% | 16.6% | 27.1pp | 7.1pp |
| Net Margin | -109.7% | -126.5% | -24.2% | 16.8pp | -85.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.16 | $-0.09 | 25.0% | -34.2% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | $1M | 23.0% | -195.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $351.9K |
| R&D Expenses | $461.9K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $41.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $41.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $1.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | -$88 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $86.1K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $86.1K |
| Stock-Based Compensation | $318.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$68.8K |
| Change in Working Capital | $77.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$24.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$5.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $238.1K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $850.0K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $157.7K |
| Long-Term Investments | $165.3K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $79.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $670.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $49.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $901.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $45M |
| Retained Earnings | -$39M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$95.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$4M |