| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $955.0K | — | $928.0K | — | 2.9% |
| Op. Income | -$1M | — | -$961.0K | — | -4.5% |
| Gross Margin | 94.8% | — | 94.7% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -96.8% | — | -90.1% | — | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | — | $-0.04 | — | -139.5% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$101.0K | — | -908.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $955.0K |
| Cost of Revenue | $50.0K |
| GROSS PROFIT | $905.0K |
| R&D Expenses | $912.0K |
| Selling & Marketing | $98.5K |
| General & Administrative | $400.0K |
| SG&A Expenses | $997.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $48.0K |
| Interest Expense | $108.0K |
| Other Income/Expenses | $87.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$917.0K |
| Income Tax Expense | $7.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$924.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$924.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$924.0K |
| D&A | $13.0K |
| EBIT | -$809.0K |
| EBITDA | -$796.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$924.0K |
| Depreciation & Amortization | $13.0K |
| Stock-Based Compensation | $88.0K |
| Deferred Income Tax | $41.0K |
| Other Non-Cash Items | -$114.0K |
| Change in Working Capital | -$119.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$4.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $411.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $242.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $16.0K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $57.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $18.0K |
| Short-Term Debt | $330.0K |
| Deferred Revenue | $19.0K |
| Other Current Liabilities | $619.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $986.0K |
| Long-Term Debt | $276.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $100.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $376.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $177.0K |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $606.0K |
| Net Debt | -$6M |