| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $928.0K | — | $1M | — | -7.9% |
| Op. Income | -$961.0K | — | -$697.0K | — | -37.9% |
| Gross Margin | 94.7% | — | 96.1% | — | -1.4pp |
| Net Margin | -90.1% | — | -93.8% | — | 3.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | — | $-0.36 | — | 88.6% |
| Free Cash Flow | -$101.0K | — | $925.0K | — | -110.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $928.0K |
| Cost of Revenue | $49.0K |
| GROSS PROFIT | $879.0K |
| R&D Expenses | $999.0K |
| Selling & Marketing | $234.0K |
| General & Administrative | $186.5K |
| SG&A Expenses | $841.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$961.0K |
| Interest Income | $6.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $131.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$830.0K |
| Income Tax Expense | $6.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$836.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$836.0K |
| Net Income Deductions | -$418.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$418.0K |
| D&A | $15.0K |
| EBIT | -$818.0K |
| EBITDA | -$803.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$836.0K |
| Depreciation & Amortization | $15.0K |
| Stock-Based Compensation | $56.0K |
| Deferred Income Tax | $642.0K |
| Other Non-Cash Items | -$773.0K |
| Change in Working Capital | $795.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$101.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$510.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$38.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$548.0K |
| FREE CASH FLOW | -$101.0K |
| Net Change in Cash | -$649.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $379.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $145.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $43.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $567.0K |
| PP&E (Net) | $16.0K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $77.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $253.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $9.0K |
| Short-Term Debt | $162.0K |
| Deferred Revenue | $35.0K |
| Other Current Liabilities | $474.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $680.0K |
| Long-Term Debt | $195.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $56.0K |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | -$31M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$214.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$214.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $357.0K |
| Net Debt | -$22.0K |