| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $3M | — | -13.2% |
| Op. Income | -$1M | — | -$425.0K | — | -142.6% |
| Gross Margin | 96.6% | — | 97.3% | — | -0.7pp |
| Net Margin | -43.6% | — | -28.8% | — | -14.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.48 | — | $-0.37 | — | -29.7% |
| Free Cash Flow | -$647.0K | — | $565.0K | — | -214.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $98.0K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $83.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $22.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $142.0K |
| Other Income/Expenses | -$165.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $52.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $28.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $28.0K |
| Stock-Based Compensation | $222.0K |
| Deferred Income Tax | -$12.0K |
| Other Non-Cash Items | $124.0K |
| Change in Working Capital | $241.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$645.0K |
| Capital Expenditure | -$2.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.0K |
| Net Debt Issuance | $420.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$108.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $312.0K |
| FREE CASH FLOW | -$647.0K |
| Net Change in Cash | -$335.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $693.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $581.0K |
| Inventory | $32.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $15.0K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $67.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $313.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $33.0K |
| Short-Term Debt | $330.0K |
| Deferred Revenue | $31.0K |
| Other Current Liabilities | $253.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $945.0K |
| Long-Term Debt | $387.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $56.0K |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | -$31M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$460.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$460.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $717.0K |
| Net Debt | $24.0K |