| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $3M | — | 3.9% |
| Op. Income | -$425.0K | — | -$2M | — | 74.5% |
| Gross Margin | 97.3% | — | 97.0% | — | 0.2pp |
| Net Margin | -28.8% | — | -77.4% | — | 48.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | — | $-0.12 | — | -208.3% |
| Free Cash Flow | $565.0K | — | -$1M | — | 155.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $90.0K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $77.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$48.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$425.0K |
| Interest Income | $59.0K |
| Interest Expense | $59.0K |
| Other Income/Expenses | -$475.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$900.0K |
| Income Tax Expense | $52.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$952.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$952.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$952.0K |
| D&A | $193.0K |
| EBIT | -$841.0K |
| EBITDA | -$648.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$952.0K |
| Depreciation & Amortization | $193.0K |
| Stock-Based Compensation | $157.0K |
| Deferred Income Tax | -$123.0K |
| Other Non-Cash Items | $392.0K |
| Change in Working Capital | $902.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $569.0K |
| Capital Expenditure | -$4.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4.0K |
| Net Debt Issuance | -$500.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $359.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$141.0K |
| FREE CASH FLOW | $565.0K |
| Net Change in Cash | $424.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $891.0K |
| Inventory | $33.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $21.0K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $87.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $215.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $27.0K |
| Short-Term Debt | $508.0K |
| Deferred Revenue | $33.0K |
| Other Current Liabilities | $504.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $56.0K |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | -$30M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $454.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $454.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $508.0K |
| Net Debt | -$520.0K |