| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.9B | — | $2.9B | — | 0.3% |
| Op. Income | $92M | — | $126M | — | -27.0% |
| Gross Margin | 6.8% | — | 6.9% | — | -0.0pp |
| Net Margin | 3.2% | — | 3.8% | — | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.27 | — | $1.71 | — | -25.7% |
| Free Cash Flow | $262M | — | -$125M | — | 309.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.9B |
| Cost of Revenue | $2.7B |
| GROSS PROFIT | $199M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $94M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $96M |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | $92M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $101M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $92M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $926.0K |
| NET INCOME | $93M |
| Net Income Deductions | -$147.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $92M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $102M |
| EBITDA | $147M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.9B |
| Cost of Revenue | $2.7B |
| GROSS PROFIT | $199M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $94M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $96M |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | $92M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $101M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $92M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $926.0K |
| NET INCOME | $93M |
| Net Income Deductions | -$147.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $92M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $102M |
| EBITDA | $147M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $93M |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $134M |
| OPERATING CASH FLOW | $282M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | -$551M |
| Sales/Maturities of Investments | $469M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$97M |
| Net Debt Issuance | -$72M |
| Common Stock Repurchased | -$53M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$114M |
| FREE CASH FLOW | $262M |
| Net Change in Cash | $75M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $199M |
| Short-Term Investments | $183M |
| Net Receivables | $486M |
| Inventory | $362M |
| Other Current Assets | $75M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $144M |
| Goodwill | $284M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $458M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $359M |
| Short-Term Debt | $430.0K |
| Deferred Revenue | $60M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $421M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $53M |
| TOTAL LIABILITIES | $474M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $793M |
| Retained Earnings | $487M |
| Treasury Stock | -$272.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | -$187M |