| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $67M | $63M | — | 7.7% | — |
| Op. Income | $4M | $4M | — | 12.1% | — |
| Gross Margin | 24.4% | 24.3% | — | 0.1pp | — |
| Net Margin | 3.5% | 2.2% | — | 1.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $0.17 | — | 52.9% | — |
| Free Cash Flow | $828.8K | $1M | — | -21.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $702.0K |
| Other Income/Expenses | -$702.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $702.0K |
| Other Income/Expenses | -$702.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $111.1K |
| Deferred Income Tax | -$342.0K |
| Other Non-Cash Items | $460.1K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$187.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $11 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$187.4K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$828.8K |
| FREE CASH FLOW | $828.8K |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $0 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $35M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $103.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $36M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $48M |
| TOTAL ASSETS | $84M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue NC | $19.0B |
| Deferred Tax Liabilities | -$19.0B |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $24M |
| TOTAL LIABILITIES | $44M |
| Common Stock | $86.7K |
| Additional Paid-In Capital | $36M |
| Retained Earnings | $4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $40M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $40M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $84M |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | $19M |