| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $239M | — | — | — | — |
| Op. Income | $15M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 33.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | 5.9% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.35 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $3M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $239M |
| Cost of Revenue | $158M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $66M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | -$643.0K |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $224M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $4M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $239M |
| Cost of Revenue | $158M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $66M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | -$643.0K |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $224M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $4M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$29.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | -$49.0K |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $348.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $473.0K |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $112.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $112.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $60M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $29M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $88M |
| TOTAL ASSETS | $148M |
| Account Payables | $401.2K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $43M |
| TOTAL LIABILITIES | $72M |
| Common Stock | $104.3K |
| Additional Paid-In Capital | $62M |
| Retained Earnings | $15M |
| Treasury Stock | -$37.9K |
| Accum. Other Comp. Income | $58.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $77M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $77M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $148M |
| Total Debt | $44M |
| Net Debt | $44M |