| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $152M | — | $77M | — | 97.6% |
| Op. Income | $5M | — | $476.7K | — | 975.7% |
| Gross Margin | 19.2% | — | 20.3% | — | -1.1pp |
| Net Margin | 5.5% | — | -2.3% | — | 7.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.48 | — | $-0.31 | — | 577.4% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $3M | — | -28.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152M |
| Cost of Revenue | $123M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $147M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $835.3K |
| Income Tax Expense | -$7M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152M |
| Cost of Revenue | $123M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $147M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $835.3K |
| Income Tax Expense | -$7M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $597.7K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$221.6K |
| Acquisitions (Net) | -$11M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $0 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $436.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $523.4K |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $363.0K |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $59M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $34M |
| TOTAL LIABILITIES | $51M |
| Common Stock | $54.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | $7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$500.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $59M |
| Total Debt | $32M |
| Net Debt | $32M |