| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | — | $50M | — | 53.2% |
| Op. Income | $476.7K | — | -$13.7K | — | 3581.3% |
| Gross Margin | 20.3% | — | 19.1% | — | 1.1pp |
| Net Margin | -2.3% | — | -0.6% | — | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.31 | — | $-0.05 | — | -516.3% |
| Free Cash Flow | $3M | — | $2M | — | 58.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $476.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $31.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $476.7K |
| EBITDA | $5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$23.4K |
| Other Non-Cash Items | $90.3K |
| Change in Working Capital | $156.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$121.5K |
| Acquisitions (Net) | -$11M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $8.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4.4K |
| Other Financing Activities | -$126.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $0 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $211.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $286.9K |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $373.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $37M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $72.1K |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $24M |
| TOTAL LIABILITIES | $35M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$341.2K |
| Other Equity | $341.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$341.2K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$341.2K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $35M |
| Total Debt | $23M |
| Net Debt | $23M |