| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$13.7K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 19.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | -0.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $2M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | -$13.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$333.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$347.0K |
| Income Tax Expense | -$65.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$281.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$281.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$281.8K |
| D&A | $3M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$281.8K |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $38.9K |
| Other Non-Cash Items | $385.5K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$41.4K |
| Acquisitions (Net) | -$7M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$285.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $0 |