| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | $18M | $18M | 21.7% | 16.2% |
| Op. Income | -$17M | -$23M | -$31M | 23.8% | 44.9% |
| Gross Margin | 58.6% | 58.2% | 59.1% | 0.4pp | -0.5pp |
| Net Margin | -73.1% | -123.2% | -155.1% | 50.2pp | 82.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.10 | $-0.14 | 25.8% | 47.0% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$22M | -$27M | 50.8% | 60.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $309.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $17.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$94.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$734.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $35.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$699.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $102M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $74M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $204M |
| PP&E (Net) | $38M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $69M |
| TOTAL ASSETS | $273M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $7M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $38M |
| TOTAL LIABILITIES | $79M |
| Common Stock | $22.0K |
| Additional Paid-In Capital | $961M |
| Retained Earnings | -$767M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $194M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $194M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $273M |
| Total Debt | $24M |
| Net Debt | -$78M |