| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $17M | $15M | 6.9% | 14.1% |
| Op. Income | -$23M | -$47M | -$35M | 51.6% | 35.5% |
| Gross Margin | 58.2% | -75.9% | 58.7% | 134.1pp | -0.5pp |
| Net Margin | -123.2% | -267.1% | -216.7% | 143.9pp | 93.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.21 | $-0.17 | 52.4% | 41.2% |
| Free Cash Flow | -$22M | -$16M | -$45M | -39.7% | 51.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $300.0K |
| Other Income/Expenses | $863.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$22M |
| Income Tax Expense | $3.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $669.0K |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$21M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $113M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $74M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $213M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $71M |
| TOTAL ASSETS | $284M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $42M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $7M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $39M |
| TOTAL LIABILITIES | $80M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $955M |
| Retained Earnings | -$751M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $204M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $204M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $284M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$88M |