| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $43M | $51M | $38M | -15.3% | 11.4% |
| Op. Income | $46M | $20M | $17M | 134.0% | 174.5% |
| Gross Margin | 62.1% | 74.5% | 85.4% | -12.4pp | -23.3pp |
| Net Margin | 81.4% | 29.2% | 33.4% | 52.2pp | 48.0pp |
| EPS (Diluted) | $3.38 | $1.43 | $1.42 | 136.4% | 138.0% |
| Free Cash Flow | $18M | $13M | $18M | 40.3% | -1.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $99.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$23M |
| Operating Expenses | -$19M |
| Cost & Expenses | -$3M |
| OPERATING INCOME | $46M |
| Interest Income | $49M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $46M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $99.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$23M |
| Operating Expenses | -$19M |
| Cost & Expenses | -$3M |
| OPERATING INCOME | $46M |
| Interest Income | $49M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $46M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $35M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $561.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$34M |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$27M |
| Sales/Maturities of Investments | $97M |
| Other Investing Activities | $15M |
| NET CASH FROM INVESTING | $83M |
| Net Debt Issuance | -$20M |
| Common Stock Repurchased | -$941.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $93M |
| NET CASH FROM FINANCING | $69M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $172M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $247M |
| Short-Term Investments | $160M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $407M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $175M |
| Intangible Assets | $41M |
| Long-Term Investments | $3.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $87M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.8B |
| TOTAL ASSETS | $4.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $76M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.5B |
| Long-Term Debt | $51M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $93M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.6B |
| Common Stock | $115.0K |
| Additional Paid-In Capital | $334M |
| Retained Earnings | $348M |
| Treasury Stock | -$53M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $620M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $620M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.2B |
| Total Debt | $127M |
| Net Debt | -$120M |