| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $186M | — | $131M | — | 42.6% |
| Op. Income | $99M | — | $60M | — | 65.7% |
| Gross Margin | 71.2% | — | 88.8% | — | -17.6pp |
| Net Margin | 40.0% | — | 34.6% | — | 5.4pp |
| EPS (Diluted) | $7.26 | — | $5.56 | — | 30.6% |
| Free Cash Flow | $39M | — | $33M | — | 19.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $186M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $326.0K |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | -$9M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | $99M |
| Interest Income | $182M |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $99M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $74M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $107M |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $186M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $326.0K |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | -$9M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | $99M |
| Interest Income | $182M |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $99M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $74M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $107M |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $75M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$43M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $53M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $90M |
| Purchases of Investments | -$27M |
| Sales/Maturities of Investments | $255M |
| Other Investing Activities | -$36M |
| NET CASH FROM INVESTING | $269M |
| Net Debt Issuance | $9M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$12M |
| Other Financing Activities | -$181M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$194M |
| FREE CASH FLOW | $39M |
| Net Change in Cash | $128M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $247M |
| Short-Term Investments | $160M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $407M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $175M |
| Intangible Assets | $41M |
| Long-Term Investments | $3.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $87M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.8B |
| TOTAL ASSETS | $4.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $76M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.5B |
| Long-Term Debt | $51M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $93M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.6B |
| Common Stock | $115.0K |
| Additional Paid-In Capital | $334M |
| Retained Earnings | $348M |
| Treasury Stock | -$53M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $620M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $620M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.2B |
| Total Debt | $127M |
| Net Debt | -$120M |