| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $47M | $27M | $11M | 76.6% | 314.8% |
| Op. Income | -$27M | -$57M | -$67M | 53.5% | 60.2% |
| Gross Margin | 21.8% | -61.5% | -62.3% | 83.3pp | 84.1pp |
| Net Margin | -125.4% | -202.7% | -535.5% | 77.3pp | 410.1pp |
| EPS (Diluted) | $-3.90 | $-3.58 | $-0.12 | -8.9% | -3150.0% |
| Free Cash Flow | -$55M | -$14M | -$84M | -297.5% | 35.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | -$27M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | -$59M |
| Income Tax Expense | $378.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$59M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$27M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$59M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | -$21M |
| OPERATING CASH FLOW | -$54M |
| Capital Expenditure | -$424.9K |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | -$927M |
| Sales/Maturities of Investments | $974M |
| Other Investing Activities | -$125M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$78M |
| Net Debt Issuance | $110M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $35M |
| NET CASH FROM FINANCING | $145M |
| FREE CASH FLOW | -$55M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $211M |
| Short-Term Investments | $54M |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $502M |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $862M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $24M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $51M |
| TOTAL ASSETS | $913M |
| Account Payables | $48M |
| Short-Term Debt | $244M |
| Deferred Revenue | $137M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $436M |
| Long-Term Debt | $520M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $536M |
| TOTAL LIABILITIES | $971M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$1.9B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | -$9M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$58M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $913M |
| Total Debt | $768M |
| Net Debt | $557M |