| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $89M | $68M | $46M | 30.4% | 91.1% |
| Op. Income | $17M | $8M | $11M | 110.8% | 56.3% |
| Gross Margin | 41.5% | 47.6% | 56.5% | -6.0pp | -14.9pp |
| Net Margin | 9.6% | 2.4% | 9.5% | 7.1pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.02 | $0.06 | 417.2% | 103.7% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$3M | $16M | 49.7% | -109.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | -$726.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | -$726.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $758.0K |
| Other Non-Cash Items | -$16M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$2.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $79M |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $152M |
| Intangible Assets | $560M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | -$9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $759M |
| TOTAL ASSETS | $838M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $991.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $55M |
| Other Non-Current Liabilities | $665M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $726M |
| TOTAL LIABILITIES | $787M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $42M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$31M |
| Other Equity | $41M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $52M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $52M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $838M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$3M |