| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | $47M | $27M | -26.3% | 28.4% |
| Op. Income | -$50M | -$27M | -$52M | -88.6% | 2.5% |
| Gross Margin | -60.0% | 21.8% | -67.9% | -81.8pp | 7.9pp |
| Net Margin | -145.3% | -125.4% | -190.0% | -19.9pp | 44.7pp |
| EPS (Diluted) | $-3.33 | $-3.90 | $-0.20 | 14.6% | -1565.0% |
| Free Cash Flow | -$60M | -$55M | -$44M | -8.8% | -36.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | -$21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | -$50M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$190.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$50M |
| Income Tax Expense | $145.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$51M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$50M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$51M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$19M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$57M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$148M |
| Sales/Maturities of Investments | $85M |
| Other Investing Activities | -$96M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$159M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $127M |
| NET CASH FROM FINANCING | $119M |
| FREE CASH FLOW | -$60M |
| Net Change in Cash | -$100M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $111M |
| Short-Term Investments | $117M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $650M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $949M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $24M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $56M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $236M |
| Deferred Revenue | $261M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $562M |
| Long-Term Debt | $521M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $545M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $287.0K |
| Other Equity | -$9M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$102M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$102M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $765M |
| Net Debt | $654M |