| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | $11M | $24M | 138.0% | 12.5% |
| Op. Income | -$52M | -$67M | -$87M | 23.0% | 40.7% |
| Gross Margin | -67.9% | -62.3% | -102.5% | -5.6pp | 34.6pp |
| Net Margin | -190.0% | -535.5% | -363.7% | 345.5pp | 173.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.12 | $-0.11 | -66.7% | -81.8% |
| Free Cash Flow | -$44M | -$84M | -$166M | 48.3% | 73.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | -$18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $79M |
| OPERATING INCOME | -$52M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $183.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$51M |
| Income Tax Expense | $143.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$51M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$52M |
| EBITDA | -$42M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$51M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$43M |
| Capital Expenditure | -$859.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$55M |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$33M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$44M |
| Net Change in Cash | -$77M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $425M |
| Short-Term Investments | $58M |
| Net Receivables | $31M |
| Inventory | $605M |
| Other Current Assets | -$416M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $742M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $31M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $100M |
| TOTAL ASSETS | $842M |
| Account Payables | $56M |
| Short-Term Debt | $126M |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $197M |
| Long-Term Debt | $515M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $568M |
| TOTAL LIABILITIES | $765M |
| Common Stock | $75.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | -$1.8B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | -$11M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $76M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $76M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $842M |
| Total Debt | $670M |
| Net Debt | $246M |