| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.6B | — | $2.3B | — | 13.3% |
| Op. Income | $363M | — | $264M | — | 37.8% |
| Gross Margin | 35.2% | — | 33.5% | — | 1.6pp |
| Net Margin | 9.8% | — | 2.8% | — | 7.0pp |
| EPS (Diluted) | $5.72 | — | $1.41 | — | 305.7% |
| Free Cash Flow | $176M | — | $181M | — | -2.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.6B |
| Cost of Revenue | $1.7B |
| GROSS PROFIT | $916M |
| R&D Expenses | $104M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $449M |
| Other Expenses | -$31.0K |
| Operating Expenses | $553M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $363M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$46M |
| INCOME BEFORE TAX | $317M |
| Income Tax Expense | $50M |
| Net Income from Continuing Ops | $268M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$13M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $255M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $255M |
| D&A | $89M |
| EBIT | $361M |
| EBITDA | $450M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.6B |
| Cost of Revenue | $1.7B |
| GROSS PROFIT | $916M |
| R&D Expenses | $104M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $449M |
| Other Expenses | -$31.0K |
| Operating Expenses | $553M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $363M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$46M |
| INCOME BEFORE TAX | $317M |
| Income Tax Expense | $50M |
| Net Income from Continuing Ops | $268M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$13M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $255M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $255M |
| D&A | $89M |
| EBIT | $361M |
| EBITDA | $450M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $255M |
| Depreciation & Amortization | $89M |
| Stock-Based Compensation | $24M |
| Deferred Income Tax | -$627.0K |
| Other Non-Cash Items | -$31M |
| Change in Working Capital | -$54M |
| OPERATING CASH FLOW | $281M |
| Capital Expenditure | -$105M |
| Acquisitions (Net) | $230M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $44M |
| NET CASH FROM INVESTING | $168M |
| Net Debt Issuance | -$231M |
| Common Stock Repurchased | -$150M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$393M |
| FREE CASH FLOW | $176M |
| Net Change in Cash | $44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $688M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $440M |
| Inventory | $342M |
| Other Current Assets | $67M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $455M |
| Goodwill | $862M |
| Intangible Assets | $247M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $350M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $26M |
| Other Current Liabilities | $26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $640M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $59M |
| Other Non-Current Liabilities | $99M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $503.0K |
| Additional Paid-In Capital | $826M |
| Retained Earnings | $752M |
| Treasury Stock | -$429M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $939.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $550M |