| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $639M | — | $499M | — | 28.2% |
| Op. Income | -$64M | — | $42M | — | -250.8% |
| Gross Margin | 35.7% | — | 35.2% | — | 0.6pp |
| Net Margin | -7.8% | — | 1.4% | — | -9.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.09 | — | $0.15 | — | -826.7% |
| Free Cash Flow | $135M | — | $101M | — | 33.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $639M |
| Cost of Revenue | $411M |
| GROSS PROFIT | $228M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $112M |
| Other Expenses | $150M |
| Operating Expenses | $292M |
| Cost & Expenses | $703M |
| OPERATING INCOME | -$64M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$52M |
| Income Tax Expense | -$102.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $2M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$50M |
| D&A | $23M |
| EBIT | -$36M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$50M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $187M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $170M |
| Capital Expenditure | -$35M |
| Acquisitions (Net) | $409.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $62M |
| NET CASH FROM INVESTING | $27M |
| Net Debt Issuance | -$35.0K |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $135M |
| Net Change in Cash | $186M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $642M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $383M |
| Inventory | $345M |
| Other Current Assets | $507M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $419M |
| Goodwill | $821M |
| Intangible Assets | $238M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $32M |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $378M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $122M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $753M |
| Long-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $51M |
| Other Non-Current Liabilities | $136M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $503.0K |
| Additional Paid-In Capital | $834M |
| Retained Earnings | $506M |
| Treasury Stock | -$314M |
| Accum. Other Comp. Income | -$71M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $955M |
| Minority Interest | $795.0K |
| TOTAL EQUITY | $956M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $1.5B |
| Net Debt | $897M |