| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $56M | $52M | $58M | 8.1% | -4.6% |
| Op. Income | $34M | $30M | $34M | 12.8% | -1.1% |
| Gross Margin | 67.5% | 65.8% | 64.5% | 1.7pp | 3.0pp |
| Net Margin | 59.4% | 56.4% | 57.9% | 3.0pp | 1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.51 | $0.45 | $0.52 | 13.3% | -1.9% |
| Free Cash Flow | $33M | $30M | $38M | 10.6% | -12.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $55M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $55M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $882.0K |
| Change in Working Capital | -$831.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $33M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$423M |
| Sales/Maturities of Investments | $254M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$169M |
| Net Debt Issuance | $126M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$29M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $97M |
| FREE CASH FLOW | $33M |
| Net Change in Cash | -$38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $61M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $39M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $131M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $36M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $65.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$19M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.3B |